1. خانه
 2. مجازات رابطه نامشروع و زنا
مجازات رابطه نامشروع و زنا

مجازات رابطه نامشروع و زنا

 • ۱۴۰۳-۰۴-۲۸
 • 0 لایک
 • 5381 نمایش
 • 0 دیدگاه ها

اسلام به منظور جلوگیری از آسیب‌های اجتماعی و فردی به حدود روابط بین زن و مرد تاکید فراوان کرده است. قانون گذار بر اساس شرع و شرایط اجتماع جرائمی را برای آن‌ها پیش بینی نموده است. در نظام حقوقی ما چنانچه زن و مردی که با هم ازدواج نکرده‌اند وارد رابطه شوند، مرتکب جرم شده اند. این روابط نامشروع در مجازات اسلامی تحت عنوان روابط نامشروع، زنا و دون زنا دسته‌بندی می‌شوند. در عرف این اصطلاحات عنوان شده به جای یکدیگر استفاده شده و بعضا عبارات مترادف تلقی می‌شوند، در حالی که هر کدام از آن‌ها تعاریف مختلف داشته و طبق قانون مجازات‌های مختلفی برای آن‌ها تعیین شده است. از این رو در این مقاله به شرح عبارات رابطه نامشروع، زنا و دون زنا خواهیم پرداخت. در صورت نیاز به اطلاعات در خصوص نحوه برخورد با تهدید کلامی یا با سلاح مقاله مربوطه را مطالعه نمایید.

تعریف رابطه نامشروع

هر گونه رابطه خارج از حد و منافی عفت، بین زن و مردی بیگانه که علقه زوجیتی میان آن‌ها وجود ندارد و به هم محرم نیستند، رابطه نامشروع گفته می‌شود. رابطه نامشروع انواع مختلفی داشته و بسیار گسترده است. به عنوان مثال ممکن است روابط نامشروع در فضای مجازی اتفاق بیافتد. از این رو قانون گذار روابط نامشروع را به انواع مختلف زیر تقسیم‌بندی نموده است:

رابطه‌ی نامشروع زنا

رابطه‌ای که در آن برقراری رابطه جنسی کامل (دخول و جماع) اتفاق بیافتد، زنا نامیده می‌شود.

 

 

رابطه نامشروع دون زنا

هر گونه رابطه‌ای که به قصد لذت جنسی ولی غیر از زنا (بوسیدن، لمس کردن و…) اتفاق بیافتد، رابطه نامشروع دون زنا گفته می‌شود.

تفاوت رابطه نامشروع و زنا

در تصور مردم، رابطه نامشروع و زنا هر دو موضوعی یکسانی هستند، در حالی که این دو گزینه با هم متفاوت بوده و در قانون نیز جرایم مختلفی برای آن‌ها در نظر گرفته شده است. هر چند در همه آن ‌ها، بین زن و شوهر نامحرم رابطه‌ای برقرار شده است، اما شرایط برقراری رابطه در هر کدام از آن‌ها با دیگری متفاوت است.

 • رابطه نامشروع طیف وسیعی دارد که زنا و دون زنا را در بر می‌گیرد. زنا تنها به یک رفتار (جماع بین زن و مرد نامحرم) محدود می‌شود. در تبصره ماده ۲۲۱ بدین گونه تعریف شده است: «جماع با دخول اندام تناسلی مرد به اندازه ختنه گاه در قبل یا دبر زن محقق می‌شود.» در حالیکه رابطه‌ی نامشروع محدود به یک رفتار نبوده و دایره آن از کمترین رفتارها نظیر تماس تلفنی، دست دادن تا همخوابگی بدون دخول را شامل می‌شود. رابطه دون زنا رابطه‌ای است که بین زن و مردی که با هم ازدواج نکرده اند، به قصد لذت جنسی انجام می‌شود اما شامل زنا نمی‌شود.
 • زنا یک جرم حدی است، یعنی نوع، میزان و چگونگی انجام مجازات در شرع تعیین شده است. در حالی که رابطه نامشروع دون زنا جرم تعزیری است، یعنی در قانون شرع برای این روابط مجازاتی در نظر گرفته نشده است اما این مجازات توسط حکومت برای آن در نظر گرفته شده است. جهت انجام مراحل شکایت و اعاده حیثیت می توانید مقاله لینک شده را مطالعه نمایید.

methode sundaytimes prod web bin 3ca45898 4a35 11e9 96ca 8fefe1a19859

 

 • در مجازات جرم زنا، قابلیت تخفیف مجازات، تعلیق اجرای مجازات و تعویق صدور حکم وجود ندارد. در حالی که در رابطه نامشروع می‌توان صدور حکم را به تعویق انداخت و اجرای مجازات را تعلیق کرد.
 • در زنا شرایط احصان (شوهر دار بودن زن و امکان بر قراری رابطه جنسی با همسر) بر میزان مجازات فرد تاثیر گذار است، در حالی که در رابطه نامشروع دون زنا، احصان تاثیری بر میزان مجازات ندارد.
 • یکی دیگر از تفاوت‌های بین رابطه نامشروع و زنا، در مرور زمان اجرا است. بدین معنی که بعد از گذشت مدت زمان معلوم، امکان اقامه دعوا در دادگاه وجود ندارد. زنا از جرایم حدی است و هر چه قدر هم از مدت آن گذشته باشد، امکان طرح شکایت از رابطه نامشروع زنا وجود دارد. اما در مورد رابطه نامشروع دون زنا، بعد از گذشت هفت سال از زمان وقوع جرم، امکان اقامه دعوا در دادگاه وجود ندارد.
 • نحوه اثبات رابطه نامشروع دون زنا و زنا با یکدیگر متفاوت است.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رابطه نامشروع و زنا می‌توانید با مراکز مشاوره حقوقی تلفنی تماس گرفته و از مشاوره حقوقی رایگان و راهنمایی‌های مشاوران حقوقی و وکلای با تجربه استفاده نمایید.

مجازات رابطه نامشروع

برای مجازات زن و مردی که مرتکب رابطه‌ی نامشروع شده اند، تا نود و نه ضربه شلاق تعزیری در نظر گرفته شده است. به عبارت ساده‌تر قاضی مختار است تا برای هر کدام از زن و مرد متخلف، یک تا نود و نه ضربه شلاق تعیین کند. از آنجایی که مجازات رابطه نامشروع تعزیری است، قاضی میزان مجازات را با توجه به موارد زیر تعیین می‌کند:

 • نحوه‌ی ارتکاب جرم و نتایج حاصل از ارتکاب آن
 • انگیزه مرتکب و شرایط ذهنی وی در زمان ارتکاب جرم
 • سابقه، وضعیت فردی و اجتماعی و خانوادگی فرد مرتکب جرم
 • تاثیر اعمال مجازات تعزیری بر فرد مرتکب جرم

 

 

در بخش انتهایی ماده ۶۳۶ قانون مجازات اسلامی آورده شده که، چنانچه یکی از زن و مرد به انجام رابطه نامشروع رضایت نداشته باشد و این رابطه به زور و اکراه برقرار شده باشد، مجازات نمی‌شود. در این صورت مجازات برای شخصی خواهد بود که به زور رابطه برقرار کرده باشد.

برای آشنایی با نحوه تعیین میزان مجازات رابطه نا مشروع و نحوه تخفیف این مجازات‌ها می‌توان با برخی از موسسات حقوقی که به منظور ارائه مشاوره حقوقی رایگان راه اندازی شده اند، تماس گرفته و از مشاوره حقوقی تلفنی رایگان وکلا و متخصصین خبره این موسسات یاری گرفت.

مجازات جرم زنا

بر اساس ماده ۲۳۰ قانون مجازات اسلامی، اگر بین دختر و پسری که با هم ازدواج نکرده اند، جماع اتفاق بیافتد، صد ضربه شلاق برای مجازات طرفین تعیین می‌شود.

در صورتی که زنا با رضایت زن نباشد و به زور، یا در حالت مستی، بیهوشی یا خواب مورد تعرض قرار گرفته باشد، مجازات مرد اعدام است.

همچنین در صورتی که زنا برای مردی باشد که فرد نابالغی را اغفال نموده و یا با تهدید و ربودن زن به وی تعرض نموده باشد، در این صورت نیز مجازات اعدام در مورد وی اجرا خواهد شد.

موارد یاد شده تحت عنوان تجاوز به عنف یا زنای به عنف یاد شده و مورد بررسی قرار می‌گیرد.

در صورتی که خواهان مشاوره در زمینه مجازات زنا هستید اما دسترسی به مشاوران حقوقی ندارید یا علاقه مندید تا به صورت ناشناس از مشاوران حقوقی راهنمایی بگیرید، می‌توانید از مشاوره حقوقی رایگان تلفنی که توسط برخی موسسات ارائه می‌شود استفاده نمایید. برای کسب اطلاع از ویژگی وکیل کیفری خوب مقاله لینک شده را مشاهده کنید.

مجازات رابطه‌ی نامشروع و زنا با دختر باکره

چنانچه رابطه نامشروع بین مردی با دختر دوشیزه برقرار شود، یعنی دخول صورت نگیرد، در این صورت تنها مجازات اشاره شده در فوق شامل هر دو فرد می‌شود.

اما چنانچه دختری دوشیزه باشد و دخول صورت گیرد: اگر دختر به زنا راضی نبود و بالاجبار راضی به برقراری رابطه شده باشد، در این صورت نه تنها مجازات اعدام برای مرد متجاوز در نظر گرفته می‌شود، بلکه محکوم به پرداخت مهرالمثل می‌شود.

مهر المثل به مهریه ای گفته می شود که بر اساس وضعیت ظاهری، تحصیلی، خانوادگی و اجتماعی و… دختر تعیین می‌گیرد.

اما در صورتی که زنا با رضایت دختر انجام شده باشد، در این صورت مهر المثل برای وی تعلق نمی‌گیرد و مجازات دختر و پسر ۱۰۰ ضربه شلاق خواهد بود.

برخی از افراد که با سوالات زیادی در مورد روابط نامشروع و زنا روبرو هستند، به دلیل دوری راه در مناطق دور افتاده، دسترسی به مراکز مشاوره حقوقی ندارند. این افراد می‌توانند از مشاوره حقوقی تلفنی که توسط برخی موسسات به صورت بر خط و آنلاین ارائه می‌شود، استفاده کنند.

رابطه نامشروع بین دختر باکره و مرد متاهل

چنانچه بین دختر باکره و مرد متاهل زنا اتفاق بیافتد، در این صورت برای دختر مجازات ۱۰۰ ضربه شلاق در نظر گرفته شده و مجازات مرد متاهل در صورت داشتن شرایط زیر، سنگسار خواهد بود:

 • مرد متاهل دارای همسر دایم باشد.
 • همسر وی بالغ باشد.
 • قبلا بین مرد و همسر وی رابطه جنسی برقرار شده باشد.
 • امکان رفع نیاز جنسی مرد با همسرش وجود داشته باشد.

نکته: در حال حاضر به جای سنگسار، مجازات اعدام اجرا می‌شود.

در صورتی که به دختر بالاجبار تعرض شده باشد، دختر مجازات نخواهد شد.

نکته:

در صورتی که بین مرد و همسر دایمی وی رابطه جنسی صورت نگرفته باشد، در این صورت برای مجازات مرد ۱۰۰ ضربه شلاق، تراشیدن موی سر و تبعید در نظر گرفته می‌شود.

مشاوره حقوقی رایگان تلفنی یکی از راه‌هایی است که می‌توانید در صورت نیاز و عدم دسترسی به مراکز مشاوره حقوقی و وکلای مجرب، جهت مشاوره‌های حقوقی در زمینه‌های مختلف بخصوص در زمینه روابط نامشروع و زنا استفاده نمایید.

 

14383 head silhouette shadow dark faces love mystery wide.1200w.tn

 

رابطه نامشروع زن متاهل

اگر زن متاهلی رابطه نامشروع با مرد متاهل یا مجرد برقرار کند، مجازات ۱ تا ۹۹ ضربه شلاق برای آنها در نظر گرفته می‌شود.

اما اگر زن متاهلی با مرد متاهل یا مجرد زنا کند، در شرایط زیر حکم سنگسار برای وی در نظر گرفته می‌شود که در حال حاضر به جای سنگسار حکم اعدم اجرا می‌شود:

 • زن متاهل دارای همسر دایم باشد.
 • همسر وی بالغ باشد.
 • قبلا بین زن شوهر وی رابطه جنسی برقرار شده باشد.
 • امکان رفع نیاز جنسی زن با شوهرش وجود داشته باشد.

نحوه اثبات رابطه‌ی نامشروع

 • متهم یکبار به برقراری رابطه نامشروع اعتراف کند.
 • دو شاهد مرد شهادت رابطه نامشروع زن و مرد شهادت بدهند.
 • قاضی بر اساس مستندات و امارات روشن خود به رابطه نامشروع زن و مرد علم پیدا کند.

نحوه اثبات زنا

چنانچه زنا با رضایت طرفین باشد، زنا با دلایل زیر اثبات می‌شود:

 • متهم چهار بار به زنا اعتراف کند.
 • چهار مرد، یا سه مرد و دو زن و یا چهار زن به برقراری رابطه جنسی بین زن و مرد شهادت دهند.

چنانچه زنا بدون رضایت باشد با دلایل زیر اثبات می‌شود:

 • متهم چهار بار اقرار به زنا کند.
 • چهار شاهد مرد، یا سه شاهد مرد و دو زن به زنا شهادت دهند.

نکته: چنانچه زن یا مرد کمتر از چهار بار به زنا اعتراف کنند، در این صورت مجازات ۳۱ تا ۷۴ ضربه شلاق تعزیری برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

اگر در مورد نحوه اثبات زنا و روابط نامشروع سوالی برایتان پیش آمد و قصد استفاده از مشاوره حقوقی رایگان را داشتید، می‌توانید از مشاوره حقوقی تلفنی رایگان استفاده نموده و سوالات خود را از متخصصان مجرب این حوزه سوال کنید.

حکم چت کردن با مرد نامحرم و رابطه نامشروع

در ابتدا عقیده قضات بر این بود که رابطه نامشروع تنها در صورت فیزیکی محقق می‌شود، اما امروزه با گسترش فضای مجاری، روابط نامشروع در فضای مجازی مثل چت‌های غیر عرف هم حکم روابط نامشروع را دارد. البته باید در نظر داشت که تنها چت کردن با نامحرم نمی‌تواند حکم رابطه نامشروع را داشته باشد، بلکه محتوای چت‌ها و گفتگوهای طرفین در اثبات این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است.

البته با توجه به موارد زیر، نمی‌توان به راحتی این موضوع را اثبات نمود:

 

 

 • در حقوق ایران اسکرین شات نمی‌تواند مدرک اثبات جرم به حساب بیاید، بلکه می‌تواند ذهن قاضی را به سمت داشتن رابطه نامشروع هدایت کند.
 • ممکن است اسکرین شات‌ها ساختگی باشند. از این رو صحت آن‌ها باید توسط کارشناسان حوزه فناوری بررسی شود.

اگر می‌خواهید در زمینه حکم چت با مرد نا محرم و رابطه نامشروع بیشتر بدانید، می‌توانید با استفاده از مشاوره حقوقی تلفنی، از راهنماییی وکلای مجرب مراکز مشاور حقوقی رایگان تلفنی کمک بگیرید.

سوالات متداول

 • آیا با اثبات زنای دختر و پسر، پسر مجبور به ازدواج با دختر است؟

خیر، ازدواج یک عقد است و هر قرار دادی نیازمند رضایت طرفین است. ازدواج اجباری از نظر قانون باطل است. اگر هم زنای انجام شده زوری باشد، در این صورت مطمئنا هیچ کسی تمایل به زندگی و ازدواج با یک متجاوز به عنف ندارد.

 • حکم دستگیری دختر و پسر در ماشین چیست؟

بودن دختر و پسر در ماشین دلیلی برداشتن نامشروع نمی باشد. اما در صورتی که در حین ارتکاب رابطه نامشروع مثل بوسیدن و بغل کردن و… دستگیر شوند، عمل آن‌ها به عنوان رابطه نامشروع خواهد بود.

 • حکم دستگیری دختر و پسر در خانه چیست؟

حضور دختر و پسر در خانه دلیلی بر داشتن رابطه نامشروع نیست. اگر پلیس زن و مرد را در خانه با وضع نامناسب دستگیر کند و دلایلی هم بر انجام رابطه نامشروع وجود داشته باشد، در این صورت مجازات رابطه نامشروع برای آن‌ها در نظر گرفته می‌شود.

در این مقاله بر آن شدیم تا شما را با تمامی جوانب رابط نامشروع و زنا آشنا کنیم. چنانچه در این مورد سوالی مطرح بود که نیاز به استفاد از مشاوره حقوقی داشتید، در صورت‌عدم دسترسی به موسسات و مشاوران حقوقی می‌توانید با موسسات حقوقی تلفنی تماس گرفته و از مشاوره حقوقی رایگان تلفنی وکلای خبره این مراکز استفاده نمایید.

امتیاز شما به این مقاله
 • به اشتراک گذاشتن:

نظر دهید