1. خانه
  2. نمونه دادخواست طلاق توافقی | جزئیات و بخش‌های یک دادخواست کامل
نمونه دادخواست طلاق توافقی | جزئیات و بخش‌های یک دادخواست کامل

نمونه دادخواست طلاق توافقی | جزئیات و بخش‌های یک دادخواست کامل

 زمانیکه زندگی مشترک به بن‌بست رسیده و زوجین هیچ‌گونه تفاهمی نداشته باشند می‌توانند برای طلاق توافقی اقدام کنند. این نوع از طلاق دردسرهای کمتری دارد و ضررو زیان طرفین کمتر می‌شود. پیش از اقدام برای طلاق بهتر است با بررسی چند نمونه دادخواست طلاق توافقی با جزئیاتی که در دادخواست طرح دعاوی طلاق به‌صورت توافقی وارد می‌شوند آشنا شد. جهت آشنایی با روش‌های استرداد جهیزیه و مراحل قانونی آن به مقاله لینک شده مراجعه کنید.

جزئیات دادخواست طلاق توافقی

برای انجام طلاق توافقی نیز مانند سایر انواع طلاق باید طرح دعوی کرد و با ارائه دادخواستی به مراجع قضایی و دادگاه خانواده برای طلاق اقدام کرد. در طلاق توافقی صرفا ارائه دادخواست کافی است اما برای کاهش مشکلات بعد از جدایی بهتر است تمام توافق‌های بین زوجین به‌طور کامل در درخواست مشخص شوند. متن اصلی دادخواست به‌صورت نمونه دادخواست طلاق توافقی در دفاتر خدمات الکترونیکی مربوط به قوه قضاییه موجود است که زوجین می‌توانند باتوجه به شرایط خود اطلاعاتی را به این متن اضافه یا از آن کم کنند.

 

 

مشخصات طرفین

اولین بخشی که در یک دادخواست طلاق توافقی وارد می‌شود و باید اطلاعات مربوط به‌آن را تکمیل کرد مشخصات کامل طرفین دعوی است. طرفین اصلی خواهان و خوانده هستند که خواهان فردی است که درخواست طلاق از سمت او انجام می‌شود. البته در طلاق توافقی خواهان و خوانده مطرح نیست چون در بیشتر موارد، توافق درمورد طلاق پیش از مراجعه به دادگاه انجام می‌شود.

اطلاعات وکیل

اگر هرکدام از زوجین دارای وکیل باشند یا هردو به یک وکیل برای انجام پروسه طلاق توافقی مراجعه کرده‌باشند، مشخصات کامل وکیل هم باید در دادخواست طلاق وارد شده باشد. حضور وکیل باعث می‌شود که زوجین در فرآیند طلاق، به‌خصوص در شرایطی‌که زوج دارای فرزند باشند یا توافقات خاصی درمورد مهریه داشته‌باشند و جلسات طلاق طولانی شود حضور یک وکیل لازم است.  مقاله وکیل کیفری ویژگی های وکیل مناسب با مشکل شما را ذکر کرده است.

درخواست

دیگر موردی که در دادخواست طلاق توافقی وارد می‌شود، موضوع اصلی یا ادعایی است که طرف اصلی دعوی دارد. درخواست درواقع هدف از برگزاری جلسات دادگاه است که در زمینه طلاق توافقی در بخش مربوطه باید عبارت طلاق توافقی را نوشت.  مشاوره رایگان حقوقی در این زمینه میتواند تمام سوالات و ابهامات شما را رافع کند به این منظور برای روند هر چه بهتر با ما تماس بگیرید.

 

1597684894256

 

ضمیمه‌های دادخواست

مدارک کامل طرفین دعوی، فرزندان، سند ازدواج، وکالتنامه و تمام مدارکی‌که هرکدام از طرفین درمورد آن ادعایی دارند باید ضمیمه درخواست طلاق توافقی شوند. مثلا درصورت وجود ملک و درخواست یکی از زوجین برای مالکیت آن، مدارک مربوط به‌آن باید در دادخواست ضمیمه شده و به‌ دادگاه تحویل داده‌شود.

بخش شرح خواسته‌ها

در آخرین قسمت دادخواست، باید متن و خواسته‌های خود را مشخص کرد و به دادگاه ارائه کرد تا رسیدگی به دعوی آغاز شود. بامراجعه به دفاتر الکترونیکی قضایی می‌توان نمونه دادخواست طلاق توافقی در انواع موضوعات را دریافت کرد و درخواست خود را باتوجه به آن‌ها تنظیم کرد.

نمونه دادخواست طلاق توافقی با شرایط حضانت فرزند

بسته به‌شرایط و وضعیت زوجین درزمان طلاق، شرایط جدایی متفاوت است. مثلا زوجینی که دارای فرزند باشند، درزمان طلاق و جدایی باید تکلیف حضانت و نگهداری از فرزندان را مشخص کنند که این مسئله در دادخواست طلاق توافقی تعیین می‌شود. یک نمونه دادخواست طلاق توافقی باوجود فرزند دارای جزئیات زیر است.

بخش‌های دادخواست

کلیات دادخواست‌های طلاق توافقی در تمام انواع شبیه ‌به‌هم است. مشخصات کامل زوجین، وکیل آن‌ها، ضمیمه‌های دادخواست و… در دادخواست طلاق توافقی و تعیین حضانت نیز باید به‌طور دقیق وارد شوند.

شرح دادخواست

در متن دادخواست ابتدا باید مشخصات کامل طرفین وارد شود، مثلا دادخواست از سمت آقای …… و خانم …… (اسامی زوجین) که در تاریخ (تاریخ عقد رسمی) بامهریه (تعداد مهریه) به عقد دائم درآمده و دارای یک فرزند (مشخصات کامل فرزند) می‌باشند، به‌علت عدم تفاهم و با توافق طرفین قصد طلاق توافقی دارند و حضانت فرزند به‌طور کامل با مادر خواهد بود. البته این یک درخواست کلی برای حضانت فرزند است و باتوجه به توافق زوجین ممکن است وضعیت پرداخت مهریه، پرداخت نفقه فرزند و … نیز در دادخواست مشخص شود.

 

 

نمونه دادخواست طلاق توافقی دوران عقد

یکی دیگر از انواع طلاق توافقی، جدایی در دوران عقد و پیش از شروع زندگی مشترک است. باتوجه به‌اینکه درصورت طلاق پیش از شروع زندگی مهریه قابل دریافت نصف میزان مشخص‌شده است، در تنظیم این دادخواست باید دقت کافی داشت.

متن دادخواست طلاق دوران عقد

در متن دادخواست طلاق دوران عقد، باید میزان مهریه و درخواست زوجین برای طلاق توافقی مشخص می‌شود. همچنین درصورت باکره بودن زن، باید این موضوع را در دادخواست قید کرد. همچنین درصورتی که در هریک از مراحل طلاق خود نیازمند مشاوره حقوقی تلفنی هستید، می‌توانید با کارشناسان سایت مشاوران حقوقی در تماس باشید.

رفع مشکلات حقوقی با مراجعه به سایت مشاوران حقوقی

درتمام دعاوی که نیاز به ارائه دادخواست دارند باید با یک وکیل مجرب یا فردی آگاه به قوانین مشورت کرد تا کمترین ضرر به فرد وارد شود. بامراجعه به سایت مشاوران حقوقی و ارتباط با مشاورین و وکلای ما می‌توانید بسیاری از مشکلات حقوقی خود را حل کنید.

امتیاز شما به این مقاله
  • به اشتراک گذاشتن:

نظر دهید