1. خانه
 2. مراحل انحصار وراثت با حضور مشاور حقوقی خوب چگونه است؟
مراحل انحصار وراثت با حضور مشاور حقوقی خوب چگونه است؟

مراحل انحصار وراثت با حضور مشاور حقوقی خوب چگونه است؟

 • ۱۴۰۳-۰۳-۳۱
 • 17 لایک
 • 10478 نمایش
 • 4 دیدگاه ها

مرگ یکی از وقایعی است که امور مالی و پیامدهای حقوقی به دنبال دارد. اکثر افراد اطلاعات زیادی در مورد گواهی انحصار وراثت، وصیت‌نامه و مراحل انحصار وراثت ندارند. وقتی عزیزی از دنیا می‌رود، مدیریت امور این مسئله هرگز آسان نیست و اگر شما یکی از ذی‌نفعان باشید لازم است بدانید که آیا در این شرایط به شما ارث می‌رسد یا خیر و میزان این ارثیه چقدر است.

از سوی دیگر، در صورت نداشتن گواهی انحصار وراثت امکان تقسیم اموال فرد متوفی وجود ندارد. اگرچه انجام این مراحل نیاز به صرف انرژی، زمان و هزینه دارد اما درهرصورت اگر تصمیم به دریافت سهم خود از ماترک فرد متوفی دارید لازم است این مراحل را انجام دهید. مهم است که از مراحل انحصار وراثت آگاه باشید و آن را به‌درستی انجام دهید. این امر کمک می‌کند که روند انحصار وراثت سریع‌تر انجام شود. در ادامه با این موضوع بیشتر آشنا می‌شوید.

 

 

انحصار وراثت چیست؟

همانطور که مطرح شد پس از مرگ یک عزیز، موضوع انحصار وراثت در میان نزدیکان فرد مطرح می‌شود. در این شرایط، لازم است وارثان فرد فوت‌شده و سهم‌الارث هریک از این افراد مشخص می‌شود که به آن به‌اصطلاح، انحصار وراثت گفته می‌شود. برای انجام کارهای قانونی تقسیم اموال فرد متوفی، نیاز به دریافت گواهی انحصار وراثت است که این موضوع جزء مراحل انحصار وراثت محسوب می‌شود. در ادامه با مراحل انحصار وراثت به ترتیب آشنا می‌شوید.

همچنین اگر پس از مطالعه مقاله با سوالاتی مواجه شدید دریافت مشاوره حقوقی ارث و میراث می‌تواند برای شما مفید باشد که اگرچه ممکن است پیدا کردن خدمات مشاوره حقوقی رایگان دشوار باشد اما دریافت خدمات مشاوره حقوقی به شما امکان می‌دهد تمام ابهامات و سوالات خود در مورد مراحل انحصار وراثت را برطرف کنید و درنتیجه طی کردن این روند برای شما آسان‌تر و کم‌چالش‌تر باشد.

مراحل گرفتن انحصار وراثت با همراهی یک وکیل خوب

 

مدارک لازم برای مراحل انحصار وراثت چیست؟

قبل از اینکه بدانید مراحل انحصار وراثت چیست لازم است بدانید که مدارک انحصار وراثت برای انجام این مراحل چیست. درنتیجه می‌توانید دید کلی‌تر و دقیق‌تری در مورد مراحل انحصار وراثت داشته باشید. مدارک لازم برای انحصار وراثت عبارت‌اند از:

 • شناسنامه، کارت ملی و گواهی فوت فرد متوفی
 • کپی برابر اصل شناسنامه و کارت ملی وراث
 • استشهاد محضری
 • رسید مالیات بر ارث
 • ارائه دادخواست انحصار وراثت
 • وصیت‌نامه (در صورت موجود بودن)
 • کپی عقدنامه همسر فرد متوفی

در ادامه مقاله توضیح خواهیم داد که نحوه دریافت استشهاد محضری و رسید مالیات بر ارث چگونه است و همچنین توضیح خواهیم داد برای ارائه دادخواست انحصار وراثت چه کارهایی را لازم است انجام دهید.

 

مراحل انحصار وراثت چیست؟

سوال بسیاری از افراد این است که برای انحصار وراثت چه باید کرد؟ برای پیگیری مراحل انحصار وراثت لازم است چند گام را بردارید تا درنهایت بتوانید گواهی انحصار وراثت را دریافت کنید. درنتیجه انجام مراحل گام‌به‌گام انحصار وراثت، اموال فرد متوفی میان نزدیکان او تقسیم می‌شود. در ادامه با مراحل انجام انحصار وراثت آشنا می‌شوید.

انجام مراحل گام‌به‌گام انحصار وراثت بدون خدشه دار شدن آرامش

 1. دریافت فرم مربوط به انحصار وراثت

به‌عنوان اولین مرحله از مراحل گرفتن انحصار وراثت، لازم است به شورای حل اختلاف شهری بروید که فرد متوفی در زمان فوت در آن شهر زندگی می‌کرده است و پس از مراجعه به شورای حل اختلاف، فرم مربوط به انحصار وراثت را دریافت کنید. سپس، لازم است نام تمام افرادی که از فرد متوفی ارث می‌برند به همراه نسبتشان با او را در فرم ثبت کنید. پس از اینکه مدارک لازم را فراهم کردید باید به شورای حل اختلاف برگردید و فرم و مدارک را تحویل دهید.

 

 

 1. تایید وراثت

یکی از مهم‌ترین مراحل کارهای انحصار وراثت دریافت استشهاد محضری است. در این مرحله لازم است به یکی از دفاتر اسناد رسمی مراجعه کنید. در هنگام مراجعه، باید فرمی که از شورای حل اختلاف دریافت کرده و پر کرده‌اید را با اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی تمام وارثین و همچنین گواهی فوت متوفی را همراه خود داشته باشید.

در این مرحله لازم است دو شاهد را نیز همراه خود به دفتر اسناد رسمی ببرید. مهم است که این دو شاهد با وارثان فرد متوفی آشنا باشند. سپس در دفترخانه، شهادت‌نامه‌ای آماده می‌شود که در آن با امضای شاهدان، وارثین فرد متوفی تایید می‌شوند. به این فرم، استشهاد محضری نیز گفته می‌شود. به یاد داشته باشید که این شهادت‌نامه را بعدا لازم است به شورای حل اختلاف تحویل بدهید.

 

 1. تعیین مالیات بر ارث

یکی دیگر از مراحل قانونی انحصار وراثت، تعیین مالیات بر ارث است. پس از تایید وراث، لازم است تکلیف مالیات و اموال فرد متوفی مشخص شود. در این شرایط، باید به همراه وارثین دیگر، فهرست کاملی از اموال فرد متوفی تهیه و آماده کنید و پس از آن به اداره دارایی مراجعه کنید تا مالیات بر ارث مشخص شود. لازم است بدانید میزان مالیات بر ارث هر ورثه متفاوت است و بستگی به نسبت او با فرد متوفی دارد. سپس یک رسید به نام رسید مالیات بر ارث توسط اداره دارایی به شما تحویل داده می‌شود که آن را برای ادامه مراحل انحصار وراثت نیاز خواهید داشت.

از مراحل قانونی انحصار وراثت، تعیین مالیات بر ارث است

 

 1. مراجعه مجدد به شورای حل اختلاف

در این مرحله، لازم است مدارکی را به شورای حل اختلاف تحویل دهید که این مدارک عبارت‌اند از: فرم تکمیل‌شده مربوط به انحصار وراثت که در دفتر اسناد رسمی توسط همه وراث و شاهدان امضا شده است، کپی برابر اصل شناسنامه همه ورثه، کپی برابر اصل عقدنامه همسر متوفی، دادخواست انحصار وراثت، رسید مالیات بر ارث و گواهی فوت فرد متوفی. علاوه بر این، اصل شناسنامه همه وارثین نیز موردنیاز است. برای طی شدن این مرحله، مراجعه یکی از وراث به همراه مدارک لازم، کافی است.

 

 1. اقدامات شورای حل اختلاف

پس از انجام مراحلی که مطرح شد ادامه کار به عهده شورای حل اختلاف است. مرجع قضایی در این مرحله، پس از بررسی مدارک، در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار تقاضای شما برای انحصار وراثت را منتشر می‌کند تا اگر وارث دیگری وجود داشته باشد با دیدن این آگهی به دادگاه مراجعه کند. هزینه انتشار این آگهی، بر عهده وارثین است. اگر بعد از گذشت یک ماه از تاریخ انتشار آگهی کسی به دادگاه مراجعه نکرد بدون اینکه نیاز به جلسه رسیدگی وجود داشته باشد گواهی انحصار وراثت صادر می‌شود.

 

 1. اعتراض به انحصار وراثت

بعد از طی کردن مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت و صدور گواهی، دو گروه از افراد می‌توانند به این موضوع اعتراض کنند. دادستان قضایی درصورتی‌که تشخیص دهد متوفی ورثه‌ای ندارد و درخواست انحصار وراثت بی‌اساس است می‌تواند به انحصار وراثت اعتراض کند. همچنین درصورتی‌که فرد دیگری ادعا کند که وارث فرد متوفی است می‌تواند اعتراض خود به تقسیم ارث را اعلام کند. این دو گروه می‌توانند اعتراض خود را اعلام کنند و درخواست تجدیدنظر داشته باشند.

دریافت گواهی انحصار وراثت با یک مشاوره حقوقی خوب در کمترین زمان اتفاق میافتد.

 

 1. تقسیم ارث

این آخرین مرحله از مراحل انجام انحصار وراثت است. بعد از انجام مراحل انحصار وراثت و دریافت گواهی آن می‌توانید درنهایت برای تقسیم ارث اقدام کنید. برای این امر، حضور تمام وراث یا وکلای آن‌ها ضروری است. شما با در دست داشتن گواهی انحصار وراثت اجازه برداشت از حساب بانکی فرد متوفی را پیدا خواهید کرد. همچنین، ملک فرد متوفی نیز به نام ورثه ثبت خواهد شد.

ذکر این نکته نیز ضروری است که در صورت باردار بودن همسر فرد متوفی، جنین نیز جزء وارثین محسوب می‌شود و در این شرایط، تا زمان تولد کودک، امکان صدور گواهی انحصار وراثت وجود ندارد. همچنین اگر وصیت‌نامه از فردی متوفی پیدا شود، فقط تا سه ماه بعد از صدور گواهی انحصار وراثت، فرصت تحویل آن به دادگاه وجود دارد. در غیر این صورت، اعتبار وصیت‌نامه از بین می‌رود. همچنین اگر فرد متوفی و وارثان، همه ساکن یک روستا باشند، نیازی به انتشار آگهی در روزنامه کثیرالانتشار وجود ندارد و تنها لازم است این آگهی یک بار در معابر عمومی روستا نصب شود.

 

مراحل انحصار وراثت چقدر طول می‌کشد؟

بسیاری از افراد نگران زمان‌بر بودن فرایند انحصار وراثت هستند و می‌پرسند مراحل انحصار وراثت چقدر طول می‌کشد؟ لازم است بدانید طی شدن این مراحل با توجه به نیاز به انتشار درخواست انحصار وراثت در روزنامه، تقریبا حدود سه ماه زمان می‌برد. بااین‌حال، اگر ارزش ماترک فرد متوفی، کمتر از ۵۰۰ میلیون ریال باشد دیگر نیازی به انتشار درخواست در روزنامه نیست و درنتیجه مراحل انحصار وراثت سریع‌تر انجام می‌شود.

درنهایت، در این مقاله با این موضوع آشنا شدید که مراحل انحصار وراثت چگونه است و مدارک انحصار وراثت برای انجام آن چیست. همانطور که مطالعه کردید فرایند انحصار وراثت می‌تواند کمی پیچیده و زمان‌بر باشد. بااین‌حال، درصورتی‌که از مراحل آن به‌خوبی آگاه باشید و مدارک لازم را به‌درستی تهیه کنید می‌توانید این فرایند را سریع‌تر و با دردسر کمتری طی کنید.

۴.۲/۵ - (۲۴ امتیاز)
 • به اشتراک گذاشتن:

۴ نظرات

 •  ‫1 سال قبل

  وقت بخیر.از فرزندان مادر مرحومم فقط ۲ نفر در دسترس هم هستند و ما بقی هیچ رد و نشونی ازشون نیست.
  چکار باید کرد؟با توجه به مراحلی که ذکر کردید
  ممنون میشم پاسخگو باشید

 •  ‫2 سال قبل

  ممنون
  فوق العاده عالی همه چیو گفتین

 •  ‫2 سال قبل

  میخواستم بپرسم برای گرفتن برگه جهت انحصار وراثت واستشهادیه آیا لازم است حتما یکی از وراث به شورای حا اختلاف مراجعه کند یا اینکه شخص دیگری هم مینواند؟
  من متاسفانه پسرم را از دست داده ام توان جسمی هم ندارم از طرفی وراثش فقط من ودختر ۱۳ ساله اش هستیم که قادر به رفتن به شورای حل اختلاف نیستی .هزینه گرفتن وکیل هم برایمان سنگین است .لطفا راهنمائی بفرمائی که چگونه میتوانم فرمهای لازم را از شورای حل اختلاف گرفته وآنها را مر کنم .
  سپاسگزارم

 • باسلام و احترام
  از توضیحات کامل و قدم به قدم ارائه شده نهایت سپاس را دارم. خیلی مفید و کاربردی است.

نظر دهید