1. خانه
  2. وکیل چک | آشنایی با وظایف وکیل در دعاوی مربوط به مطالبه چک
وکیل چک | آشنایی با وظایف وکیل در دعاوی مربوط به مطالبه چک

وکیل چک | آشنایی با وظایف وکیل در دعاوی مربوط به مطالبه چک

چک یکی از اسناد مهم و پرکاربرد تجاری است که در بیشتر معاملات برای پرداخت هزینه یا ضمانت قابل استفاده می‌باشد، گاهی‌اوقات دریافت‌کننده چک در زمان مطالبه وجه آن با مشکل مواجه می‌شود و حل آن به دادگستری و مراجع قضایی کشیده می‌شود که در این شرایط نیاز به یک وکیل چک آشنا به امور حقوقی جهت رسیدگی به دعوی است. وظایف و ویژگی‌های وکیل خوب در این زمینه را در مقاله وکیل کیفری لینک شده مطالعه نمایید.

وظایف وکیل چک

یکی از زمینه‌های وکالت، رسیدگی به دعاوی مربوط به چک و مشکلات آن است. دعاوی مربوط به این مشکل حساسیت زیادی دارند چون اشتباه در آن‌ها ممکن است باعث ضرر زیاد صاحب چک شود، بنابراین در صورت بروز هرگونه مشکلی با نقد کردن چک و نیاز به رسیدگی آن در مراجع قضایی بهتر است به یک وکیل چک مراجعه کرد.

 

 

طرح دعوی

اولین وظیفه وکیل چک، طرح دعوی به‌جای موکل است. تنظیم دادخواست، شکوائیه علیه صادرکننده چک و پیگیری به اجرا درآمدن آن نیز از وظایفت اولیه وکیل در این زمینه است. باتوجه به اینکه وکیل به قوانین مربوط به چک تسلط کافی دارد، رسیدگی اولیه و تنظیم دادخواست مناسب جهت پیگیری سریع‌تر توسط مراجع قضایی بهتر است توسط او انجام شود. مشاوره رایگان حقوقی در این زمینه میتواند تمام سوالات و ابهامات شما را رافع کند به این منظور برای روند هر چه بهتر با ما تماس بگیرید.

حضور در جلسات دادگاه

وظیفه بعدی وکیل در حوزه چک، حضور در جلسات دادگاه است. در بعضی دعاوی مربوط به چک که وضعیت صادرکننده مشخص نیست یا چک بین افراد زیادی در گردش بوده‌است، بررسی پرونده در یک جلسه انجام نمی‌شود. در این شرایط حضور در جلسات دادگاه، ارائه مدارک و دفاع از موکل به‌‌عهده وکیل چک است.

نظارت به صدور چک

وظیفه دیگری که برخی از وکلای چک به‌عهده دارند نظارت به جزئیات صدور چک توسط موکل است. بسیاری از دعاوی چک در دادگستری و مراجع قضایی مربوط به اشخاصی است که با قوانین صدور چک و جزئیات قانونی آن آشنایی ندارند و باوجود این موضوع چک با مبالغ سنگین صادر می‌کنند. چنین افرادی می‌توانند قبل از امضا و ارائه چک با یک وکیل حاذق در این زمینه مشورت کنند تا از بروز مشکل جلوگیری شود.

شرایط نیاز به وکیل در زمینه چک

بسیاری از افراد بدون آشنایی با قوانین مربوط به چک این سند را مبادله می‌کنند و سپس در نقد کردن آن با مشکل مواجه می‌شوند. هر چک دارای تاریخ و مبلغی مشخص است که در وجه یک شخص خاص صادر می‌شود. این شخص در تاریخ سررسید چک می‌تواند به بانک صاحب چک مراجعه کرده و مبلغ آن را به‌صورت نقد دریافت کند، اما در برخی موارد این کار با مشکلاتی مواجه می‌شود که در این شرایط نیاز به وکیل چک است.

نداشتن فرصت پیگیری

مشکلات مربوط به چک، تنها به برگشت خوردن و نقد نشدن آن خلاصه نمی‌شود. به‌عنوان مثال در بعضی موارد چک با جعل امضا صادر می‌شود یا بعد از چند دست چرخیدن به فردی می‌رسد و امکان پاس کردن آن به سادگی ممکن نیست، در این شرایط صاحب چک نیاز به یک وکیل چک برای پیگیری وضعیت آن و شرکت در دعاوی دارد.

lawyers

در دسترس نبودن صادرکننده چک

از شرایط دیگری که افراد نیازمند وکیل چک می‌باشند، می‌توان به دردسترس نبودن صاحب چک‌های برگشتی اشاره کرد. به‌عنوان مثال اگر صادرکننده چک در ایران نباشد و چک او برگشت بخورد، پیگیری بسیار سخت خواهد شد و بدون حضور یک وکیل خوب تقریبا غیرممکن است.

انواع رسیدگی به چک توسط وکیل

رسیدگی به وضعیت تمام چک‌ها، توسط وکلا یکسان نمی‌باشد. به‌منظور انجام اقدامات لازم برای پیگیری یک چک، ابتدا باید نوع دعوی آن مشخص شود. بعضی چک‌ها به‌طور کل قابل پیگیری نیستند و بعضی دیگر تنها در دعاوی حقوقی بررسی می‌شوند.

چک‌های غیرقابل پیگیری در دعاوی

چک‌هایی که در معاملات غیرمشروع صادر شوند، به‌عنوان مثال چک‌هایی که برای دریافت پول نزول گرفته شده باشند یا در معاملات غیرشرعی و غیرقانونی مانند ربا ردوبدل شده باشند نه از جنبه حقوقی و نه از جنبی کیفری قابل پیگیری نیستند.

 

 

چک‌های صرفا حقوقی

اما بعضی از چک‌ها، تنها از جنبه حقوقی قابل پیگیری هستند. چک‌های تضمینی که برای ضمانت انجام یک کار یا حسن نیت صادر می‌شوند یا چک سفیدامضا تنها به صورت حقوقی در مراجع قضایی پیگیری می‌شوند.

امنیت صدور و دریافت چک با مراجعه به وکیل

رسیدگی به وضعیت چک در دادگستری کار ساده‌ای نیست، این مسئله معمولا زمان‌بر است و بدون آشنایی با قوانین نتیجه مناسبی به‌دنبال ندارد، بنابراین حضور یک وکیل چک مجرب در این شرایط لازم است. برای آشنایی با این موضوع می‌توانید از خدمات سایت مشاوران حقوقی استفاده کنید که در بسیاری مواقع به‌صورت تلفنی و رایگان نیز ارائه می‌شود. برای راهنمایی بیشتر در این زمینه با مشاوره حقوقی تلفنی تماس برقرار نمایید.

امتیاز شما به این مقاله
  • به اشتراک گذاشتن:

نظر دهید