1. خانه
  2. انحصار وراثت سپرده بانکی
انحصار وراثت سپرده بانکی

انحصار وراثت سپرده بانکی

  • ۱۴۰۳-۰۳-۳۱
  • 0 لایک
  • 3128 نمایش
  • 0 دیدگاه ها

فوت یک عزیز علاوه بر اینکه بسیار ناراحت‌کننده و دردناک است، فرایندی حقوقی به نام انحصار وراثت را نیز به دنبال دارد. انحصار وراثت به این معنی است که وراث فرد و سهم هر یک از آن‌ها مشخص شود و درنتیجه وراث بتوانند برای تقسیم اموال فرد متوفی اقدام کنند. ازآنجایی‌که انحصار وراثت سپرده بانکی مراحل متعددی دارد سوالات زیادی نیز در ارتباط با آن به وجود می‌آید. اگر شما نیز در این مورد با چالش مواجه هستید در ادامه با همراه باشید تا بدانید انحصار وراثت سپرده بانکی چگونه انجام می‌شود.

انحصار وراثت سپرده بانکی چند نوع است؟

گواهی انحصار وراثت به دو نوع محدود و نامحدود تقسیم می‌شود که نوع گواهی بر اساس میزان دارایی‌های فرد متوفی مشخص می‌شود. اگر دارایی‌ها و اموال فرد بیشتر از ۵۰ میلیون تومان باشد انحصار وراثت نامحدود نام دارد اما اگر دارایی‌ها و اموال متوفی کمتر از ۵۰ میلیون تومان باشد انحصار وراثت محدود انجام می‌شود. این امر در انحصار وراثت سپرده بانکی نیز مطرح است.
انحصار وراثت نامحدود به زمان بیشتری نسبت به انحصار وراثت محدود نیاز دارد، زیرا در انحصار وراثت نامحدود، چاپ و انتشار آگهی درخواست انحصار وراثت در روزنامه کثیرالانتشار ضروری است. این امر باعث می‌شود که برای انجام این نوع انحصار وراثت حداقل به یک ماه زمان بیشتر نیاز باشد.

مراحل انحصار وراثت سپرده بانکی چیست؟

اگر بخواهید انحصار وراثت سپرده بانکی را انجام دهید لازم است گواهی انحصار وراثت را داشته باشید. درواقع، با داشتن این گواهی می‌توانید برای همه اموال فرد متوفی، چه سپرده بانکی و چه خودرو و ملک او تعیین تکلیف کنید. بنابراین، در ابتدا لازم است با مراحل دریافت گواهی انحصار وراثت آشنا شوید. در ادامه به این مراحل پرداخته‌ایم.۱. مراجعه به شورای حل اختلاف آخرین محل زندگی فرد متوفی: پس از مراجعه به شورای حل اختلاف و ارائه مدارک، فرم درخواست انحصار وارثت را دریافت خواهید کرد. در این فرم لازم است مشخصات وراث و همچنین نسبت هر یک از آن‌ها با فرد متوفی را بنویسید. سپس این فرم را نزد خود نگه دارید زیرا در مراحل بعد به آن نیاز دارید.
۲. مراجعه به دفتر اسناد رسمی: این مرحله برای دریافت استشهادیه محضری انجام می‌شود و لازم است برای آن مدارک فرد متوفی و همه وراث و همچنین دو شاهد را همراه داشته باشید. پس از اینکه وراث در استشهادیه محضری توسط افراد شاهد تایید شدند دفتر اسناد رسمی استشهادیه را به شما تحویل می‌دهد.
۳. مراجعه به اداره مالیات: در این مرحله لازم است مالیات بر ارث پرداخت شود. در ابتدا اموال فرد متوفی و سپس مالیات بر ارث هر یک از آن‌ها مشخص می‌شود که برای اینکه بتوانید باقی مراحل را انجام دهید لازم است مالیات را پرداخت کنید.
۴. مراجعه مجدد به شورای حل اختلاف: پس از اینکه همه مدارکی که در بالا ذکر شد را آماده کردید لازم است مجددا به شورای حل اختلاف مراجعه کنید و مدارک را ارائه دهید. باقی اقدامات توسط شورای حل اختلاف انجام می‌شود. در این مرحله، آگهی درخواست انحصار وراثت توسط شورا در یکی از روزنامه‌های کثیرالانتشار منتشر می‌شود. درصورتی‌که فردی به این آگهی اعتراض نکند گواهی انحصار وراثت صادر می‌شود اما اگر فردی ادعا کند که یکی از وراث است و اسم او در درخواست مطرح نشده است پرونده برای رسیدگی به دادگاه ارجاع می‌شود.
۵. مراجعه به بانک: پس از اینکه گواهی انحصار وراثت را دریافت کردید می‌توانید همراه با رسید مالیات بر ارث به بانک مراجعه کنید و سهم خود از سپرده بانکی فرد متوفی را برداشت کنید.
از سوی دیگر، لازم است بدانید بر اساس قوانین جدید قبل از طی کردن مراحل انحصار وراثت سپرده بانکی می‌توانید هزینه دفن و کفن را از حساب فرد متوفی برداشت کنید. این قانون بدین دلیل تعیین شده است که گاهی اوقات، وراث مبلغ لازم برای دفن و کفن فرد متوفی را ندارند و بنابراین، لازم است این مبلغ را از حساب فرد متوفی بردارند. این برداشت از حساب زمانی مجاز است که شما مالیات بر ارث را پرداخته باشید.


002 1

مالیات بر ارث در انحصار وراثت سپرده بانکی چقدر است؟

میزان مالیات بر ارث سپرده بانکی بر اساس نسبت هر یک از وراث با فرد متوفی مشخص می‌شود. قبل از پرداختن با میزان مالیات بر ارث لازم است با طبقات وراث آشنا شوید که عبارت‌اند از:
• طبقه اول: پدر، مادر، فرزند، نوه
• طبقه دوم: مادربزرگ، پدربزرگ، برادر، خواهر، فرزندان برادر و خواهر
• طبقه سوم: عمو، دایی، عمه، خاله، فرزندان عمو، دایی، عمه، خاله
مالیات بر ارث سپرده بانکی بر اساس طبقات وراث مشخص می‌شود. بر اساس قانون جدید طبقه اول وراث لازم است ۳ درصد، طبقه دوم وراث ۶ درصد و طبقه سوم وراث ۱۲ درصد را به‌عنوان مالیات بر ارث پرداخت کنند. بااین‌حال، نرخ مالیات بر ارث برای کسانی که مشمول قانون قدیم محسوب می‌شوند متفاوت است. درواقع بر اساس قانون قدیم میزان مالیات بر ارث بر اساس میزان سپرده بانکی متفاوت است. در ادامه با نرخ مالیات بر ارث بر اساس قانون قدیم آشنا می‌شوید.
• اگر میزان سپرده بانکی کمتر از ۵ میلیون تومان باشد: وراث طبقه اول ۵ درصد، وراث طبقه دوم ۱۵ درصد و وراث طبقه سوم ۳۵ درصد
• اگر میزان سپرده بانکی ۵ تا ۲۰ میلیون تومان باشد: وراث طبقه اول ۱۵ درصد، وراث طبقه دوم ۲۵ درصد و وراث طبقه سوم ۴۵ درصد
• اگر میزان سپرده بانکی ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان باشد: وراث طبقه اول ۲۵ درصد، وراث طبقه دوم ۳۵ درصد و وراث طبقه سوم ۵۵ درصد
• اگر میزان سپرده بانکی بیشتر از ۵۰ میلیون تومان باشد: وراث طبقه اول ۳۵ درصد، وراث طبقه دوم ۴۵ درصد و وراث طبقه سوم ۶۵ درصد
مدارک لازم برای انحصار وراثت سپرده بانکی چیست؟
برای اینکه بتوانید انحصار وراثت سپرده بانکی را انجام دهید لازم است یک سری مدارک را آماده کنید که این مدارک عبارت‌اند از:
• شناسنامه و کارت ملی فرد متوفی
• شناسنامه و کارت ملی وراث
• گواهی فوت فرد متوفی
• عقدنامه فرد متوفی
• وصیت‌نامه فرد متوفی (درصورتی‌که وجود داشته باشد)
• استشهادیه محضری
• رسید مالیات بر ارث

هزینه انحصار وراثت سپرده بانکی چقدر است؟

اگر برای انحصار وراثت سپرده بانکی وکیل اختیار کنید هزینه انحصار وراثت به‌مراتب بالاتر خواهد بود اما اگر وکیل نداشته باشید تنها لازم است در دفتر خدمات قضایی، مبلغ ۲۰۰ هزار تومان را پرداخت کنید. از سوی دیگر، چاپ و انتشار آگهی درخواست انحصار وراثت در روزنامه کثیرالانتشار رایگان انجام می‌شود و بنابراین، برای این مرحله لازم نیست هزینه‌ای را پرداخت کنید. اگر می‌خواهید مراحل انحصار وراثت را خودتان انجام دهید می‌توانید با استفاده از سایت مشاوران حقوقی مشاوره حقوقی رایگان در این زمینه دریافت کنید تا بتوانید از پس چالش‌ها و موانعی که در انجام مراحل با آن‌ها روبرو می‌شوید بربیایید.
درنهایت، برای انحصار وراثت سپرده بانکی لازم است گواهی انحصار وراثت را دریافت کنید که برای دریافت گواهی انحصار وراثت به مدارکی ازجمله استشهادیه محضری و رسید مالیات بر ارث نیاز دارید. به‌طورکلی، انحصار وراثت سپرده بانکی حدود یک تا دو ماه طول می‌کشد و سهم‌الارث هر یک از وراث به نسبت آن‌ها با فرد متوفی بستگی دارد. از سوی دیگر، ممکن است در انجام مراحل انحصار وراثت با موانعی روبرو شوید که در این شرایط دریافت مشاوره حقوقی از سایت مشاوران حقوقی می‌تواند برای شما بسیار کمک‌کننده باشد.

امتیاز شما به این مقاله
  • به اشتراک گذاشتن:

نظر دهید