1. خانه
 2. مدت اعتبار چک برگشتی چقدر است؟
مدت اعتبار چک برگشتی چقدر است؟

مدت اعتبار چک برگشتی چقدر است؟

 • ۱۴۰۱-۱۱-۲۰
 • 8 لایک
 • 6694 نمایش
 • 4 دیدگاه ها

چک یک سند تجاری محسوب می‌شود که در معاملات استفاده زیادی دارد. ازآنجایی‌که تعداد زیادی چک‌های برگشتی می‌تواند اعتبار این سند را کاهش دهد، جریمه‌های متعددی برای افرادی در نظر گرفته شده است که چک بلامحل صادر می‌کنند. از سوی دیگر، افرادی که چک بلامحل دریافت کرده‌اند راه‌های متعددی در اختیارشان است که می‌توانند با استفاده از آن‌ها مبلغ چک را دریافت کنند. یکی از سوالاتی که در این شرایط مطرح می‌شود این است که مدت اعتبار چک برگشتی چقدر است و چک برگشتی پس از گذشت چند سال باطل می‌شود. در ادامه با پاسخ این سوالات آشنا می‌شوید اما قبل از آن لازم است در مورد چک برگشتی بیشتر بدانید. برای مشاوره رایگان حقوقی کلیک کنید.

 

چک برگشتی چیست؟

چک برگشتی چکی است که فرد دارنده آن با مراجعه به بانک نتوانسته است مبلغ قیدشده بر روی چک دریافت کند که این مسئله می‌تواند به دلایل مختلفی ازجمله مسدود بودن حساب صادرکننده چک یا عدم وجود موجودی کافی در حساب بانکی او اتفاق بیفتد. با توجه به قانون جدید مجازات‌های متعددی برای چک برگشتی در نظر گرفته شده است که بسته به کیفری یا حقوقی بودن چک، این مجازات‌ها متفاوت هستند. به فردی که چک برگشتی صادر کرده است و این مسئله هم بعد کیفری پیدا کرده است بسته به مبلغ چک، حبس داده می‌شود اما اگر چک جنبه حقوقی داشته باشد فرد صادرکننده آن از مواردی مثل موارد زیر محروم می‌شود:

 • افتتاح حساب بانکی جدید
 • دریافت کارت بانکی جدید
 • تمدید کارت بانکی
 • دریافت تسهیلات
 • دریافت دسته‌چک جدید
 • گشایش اعتبار اسنادی ارزی یا ریالی

درصورتی‌که در حساب فرد صادرکننده موجودی به اندازه کافی وجود نداشته باشد، دارنده چک تا شش ماه فرصت دارد که برای برگشت زدن و دریافت گواهی عدم پرداخت اقدام کند. سپس دارنده چک شش ماه فرصت دارد که به دادگاه مراجعه کند و برای پیگیری قضایی چک برگشتی اقدام کند. بنابراین، مدت اعتبار چک برگشتی از زمانی که گواهی عدم پرداخت صادر می‌شود شش ماه است.

از سوی دیگر، مدت اعتبار چک برگشتی نامحدود است اما بر اساس قانون جدید چک، تنها می‌توان چک را برای حداکثر سه سال بعد صادر کرد. بنابراین، تاریخ سررسید چک اگر بیشتر از گذشت سه سال باشد امکان ثبت آن در سامانه صیاد وجود ندارد. بااین‌حال، این قانون شامل حال چک‌های قدیمی نمی‌شود. اگر در این رابطه، سوالات و ابهامات زیادی دارید می‌توانید از سایت مشاوران حقوقی نیز مشاوره حقوقی رایگان دریافت کنید و پاسخ سوالات خود را از متخصصان در این زمینه دریافت کنید.

مدت اعتبار چک برگشتی چقدر است؟

همانطور که مطرح شد چک یک سند تجاری محسوب می‌شود و می‌تواند مانند هر سند تجاری دیگری مشمول زمان شود. به همین دلیل، اگر برای اعتراض به چک برگشتی پیگیری صورت نگیرد، برای این چک پس از گذشت پنج سال، دیگر امکان پیگیری قضایی وجود ندارد. اگرچه در این شرایط باز هم در صورت تامین وجه چک، مبلغ به دارنده چک پرداخت می‌شود اما اگر فرد دارنده چک به پول خود نرسد نمی‌تواند برای تضامین قانونی برای وصول چک اقدامی انجام دهد. بنابراین، لازم است بدانید اگر برای چک برگشتی پیگیری قانونی صورت نگیرد مدت اعتبار آن پنج سال خواهد بود. با دریافت مشاوره حقوقی رایگان از سایت مشاوران حقوقی، سوالات خود را مطرح کنید و پاسخ آن‌ها را از متخصصان دریافت کنید.

چک بعد از چه مدتی باطل می‌شود؟

ازآنجایی‌که فرد صادرکننده چک با صادر کردن چک خود را متعهد به پرداخت مبلغ چک می‌کند، درواقع، مدتی برای باطل شدن چک وجود ندارد. به‌عبارت‌دیگر، مدت اعتبار چک برگشتی نامحدود است و چک امکان باطل شدن ندارد. بااین‌حال، اگر مدت‌زمان زیادی از صادر شدن چک گذشته باشد و مهلت‌های قانونی رسیدگی به آن به پایان رسیده باشد، دیگر راهکارهای قانونی و پیگیری برای نقد شدن چک وجود ندارد.

 

درنهایت، مدت اعتبار چک برگشتی نامحدود است یعنی فرد دارنده چک می‌تواند حتی پس از گذشت سال‌ها از دریافت گواهی عدم پرداخت برای نقد کردن چک به بانک مراجعه کند. بااین‌حال، درصورتی‌که فرد برای مراحل قضایی و پیگرد قانونی آن اقدام نکند از ضمانت اجراهایی که برای چک وجود داشته محروم می‌شود و تنها می‌تواند درصورتی‌که حساب بانکی فرد صادرکننده افزایش پیدا کند پول خود را دریافت کند. اگر در رابطه با چک برگشتی و مدت اعتبار آن سوالات بیشتری دارید می‌توانید از خدمات مشاوره حقوقی رایگان سایت مشاوران حقوقی نیز بهره‌مند شوید و به‌این‌ترتیب، پاسخ سوالات خود را به‌راحتی و به‌سرعت دریافت کنید. شما می توانید با صفر تا صد چک برگشتی و مجازات آن در قانون جدید و قدیم آشنا شوید و همچنین قانون چک را به طور کامل مشاهده کنید و در صورت داشتن هر گونه سوال در خصوص چک با مشاوران حقوقی تماس بگیرید.

 

۳.۴/۵ - (۷۳ امتیاز)
 • به اشتراک گذاشتن:

۴ نظرات

 •  ‫10 ماه قبل

  سلام من چکی ده سال پیش سال ۱۳۹۰ صادر کردم در وجه حامل و به مبلغ سه میلیون و هشتصد هزار تومان،و شخص سال ۱۳۹۱ گواهی عدم پرداخت گرفت و شکایتی مطرح نکرده تا الان،و پشت چک.رو شخص امضا کرده و بعد از ده سال چک در وجه حامل رو به شخص ثالث داده و شخص ثالث رفته الان شکایت کرده و ادعای تادیه کرده،،و دادگاه پرونده رو ارجاع داده به شورای حل اختلاف،ایا این پرونده قابل رسیدگی هست؟حقوقی است یا کیفری و اینکه ایا شخص حق داشته چک رو به شخص ثالث بدهد که شکایت کند؟

 •  ‫11 ماه قبل

  با سلام ،طبق قانون چک برگشتی تا سه سال اعتبار دارد شما میتوانید با مراجعه به بانک درخواست استعلام از سامانه ثنا دهید چنانچه برای چک های برگشتی شما پرونده قضایی تشکیل نشده باشد بانک موظف به رفع سو اثر می‌باشد.

 •  ‫12 ماه قبل

  سلام وقت بخیر
  یه سوال داشتم من یازده سال پیش چندتاچک برگشتی داشتم شکایتی قانونی نشده الان مراجعه کردم به بانک تاریخ انقضاکارت تمام شده بانک کارت جدیدصادرنمیکندمیگویدشماچک برگشتی دارید این قانون تازه امده قبلاکه نبوده یازده سال ازچک برگشتی گذشته چرا کارت صادرنمیکنند ؟من باید چکارکنم ؟لطفاراهنمایی کنید.باتشکر

  •  ‫9 ماه قبل

   من دسته چکم سرقت شده و اعلام سرقت و مسدودی حساب دادم. چک ها با امضای جعلی به بانک چند ماه بعد اومده و بانک هم با وجود نامه مفقودی و مسدودی حساب و جعلی بودن امضاها برگشت زده . حدود دوسال هم گذشته و هیچ کدوم از چکها هم پیگیری قضایی نکردند. ولی مشکلات چک برگشتی رو نتونستم حل کنم راه کار چیه؟

نظر دهید